Białko zwierzęce w paszach dla ryb jest obecnie zastępowane roślinnym

Tradycyjnie mączka rybna jest głównym źródłem białka zwierzęcego w pożywieniu, zwłaszcza dla mięsożernych gatunków ryb, takich jak łosoś, leszcz, karp czy lin.

Ogólnie rzecz biorąc, karma dla ryb zawiera 5 do 50 procent mączki rybnej, a karma dla krewetek zawiera białka zwierząt morskich na poziomie między 30 a 50 procent. Szybki rozwój akwakultury spowoduje wysoki popyt i niedobór podaży mączki rybnej. Oprócz ograniczonej dostępności mączka rybna jest również stosunkowo drogim składnikiem w karmie dla ryb. Ponadto jakość mączki rybnej może się znacznie różnić w zależności od składu odżywczego, patogenu i zanieczyszczenia. W związku z tym należy poszukiwać alternatywnych źródeł białka jako zamiennika mączki rybnej. Mączka rybna jest doskonałym źródłem białka w paszy dla ryb ze względu na zrównoważony profil aminokwasowy i wysoką strawność. Inne białka zwierzęce, takie jak produkty uboczne z drobiu, mączka mięsna i kostna, były wykorzystane do zastąpienia mączki rybnej w paszy dla ryb. Białka zwierzęce są dobrym źródłem białka w niskiej cenie, które można wykorzystać do częściowego zastąpienia mączki rybnej. Jednak ze względu na występowanie BSE konsumenci kwestionują praktyki żywieniowe oparte na wykorzystaniu białek zwierzęcych jako surowców w paszach dla zwierząt i ryb.

W niektórych krajach białka zwierzęce są nawet zakazane do używania w paszach dla zwierząt.

Dlatego przyszły rozwój przetwórstwa pasz dla zwierząt zmierza w kierunku formuł karmy dla ryb i zwierząt hodowlanych na bazie warzyw. Składniki roślinne o wysokiej zawartości białka, takie jak nasiona oleiste, są alternatywnymi źródłami białka dla mączki rybnej. Te składniki są łatwo dostępne na całym świecie i można je zakupić po niskich kosztach. Odpowiednio przetworzone roślinne pasze dla ryb hodowlanych, zawierające wysoką zawartość białka i wysoką strawność surowego białka, są potencjalnymi dobrymi alternatywnymi źródłami białka zwierzęcego w diecie ryb hodowlanych oraz zwierząt gospodarskich. W przypadku stosowania białka sojowego zamiast mączki rybnej lub innego białka zwierzęcego należy wziąć pod uwagę równowagę żywieniową w diecie, w tym aminokwasy, kwasy tłuszczowe, energię i minerały, jakich zwierzęta i ryby potrzebują na co dzień do zachowania zdrowia i prawidłowego wzrostu.