Jak uszczelniać maszyny i urządzenia?

Wielu maszynach i urządzeniach stosuje się wysokiej jakości uszczelnienia techniczne, oczywiście ich główną rolą będzie utrzymywanie szczelności w danej maszynie czy też urządzeniu, w tym wypadku będą one znajdowały zastosowanie w miejscach gdzie należy połączyć dwa urządzenia czy też dwie części.

Oczywiście uszczelnienia techniczne przeznaczone są do łączenia części ruchomych a także stałych, wykonywane są z materiałów które muszą być odporne na różnego rodzaju czynniki, należy pamiętać iż często w maszynach panuje wysoka temperatura, także wysokie ciśnienie, dlatego też uszczelka może być narażona na szybsze zużycie.

Jak uszczelniać maszyny i urządzenia?

Gdzie stosuje się uszczelnienia techniczne?

Oczywiście uszczelnienia stosuje się także ze względu na możliwość konserwacji urządzeń, wymiany niektórych części ruchomych, Co jest niezbędne w wielu maszynach, należy mieć na uwadze aby możliwość wymiany materiałów eksploatacyjnych była w tym wypadku łatwa. Dobrym przykładem będą oczywiście samochody, elementy zawieszenia, różnego rodzaju siłowniki, które będą potrzebowały odpowiednich uszczelnień. Dodatkowo uszczelnienia powinny także być odporne na działanie różnego rodzaju olejów także pod ciśnieniem i o wysokiej temperaturze, będą one nie tylko pełniły rolę uszczelniacza ale także ochrony. Warto zwrócić uwagę iż do oleju, nie może dostać się nic z zewnątrz, żadnego rodzaju zabrudzenia dlatego też uszczelniacz musi doskonale pasować do danego elementu.

Najczęściej będą to uszczelnienia techniczne wykonane z gumy, kauczuku oraz różnego rodzaju tworzyw, które będą posiadały właściwości elastyczne, w zależności od przeznaczenia oraz urządzenia w jakim będą stosowane należy dobrać odpowiednią twardość, jak również elastyczność tego rodzaju uszczelnienia. Oczywiście na rynku znajdziemy wiele elementów uszczelniających, mogą być to simeringi, o-ringi, różnego rodzaju pierścienie które będą miały za zadanie połączenie maszyn, zapobieganie wylaniu się różnego rodzaju płynów.

Oczywiście najpopularniejsze są o-ringi, są one dość uniwersalnym uszczelnieniami, stosuje się je bardzo szeroko w różnych maszynach i urządzeniach, wiele maszyn projektowanych jest w taki sposób aby można było wykorzystać uszczelnienie typu o-ring, jest to uszczelnienie pierścieniowe stosuje się wszędzie tam gdzie dwa elementy będą dociskały uszczelnienie.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem https://kedarix.com