Wkłady kominkowe są niezwykle popularnym rozwiązaniem dla wielu właścicieli domów, którzy chcą zachować urok swojego tradycyjnego kominka, ale jednocześnie poprawić efektywność paliwową i wydajność cieplną.
Jak działają powietrzne wkłady kominkowe?
W dużym uproszczeniu, wkład kominkowy można nazwać stalową lub żeliwną ognioodporną skrzynką, której przód stanowi szyba izolacyjna. Umieszcza się go w już istniejącym kominku lub w specjalnie do tego przygotowanej konstrukcji.
Wkłady kominkowe powietrzne są bardziej wydajnym źródłem ciepła niż tradycyjne kominki. Wynika to z ich konstrukcji, która tworzy zamknięty system spalania. Urządzenie pobiera chłodne powietrze z otoczenia, następnie je ogrzewa i uwalnia z powrotem do pomieszczenia, gdzie jest rozprowadzane dzięki naturalnym siłom wyporu lub specjalnych turbinom. Istnieje również możliwość zamontowania specjalnych przewodów umożliwiających ogrzanie całego domu.
Tradycyjne kominki korzystają z otwartego systemu spalania, w którym większość ogrzanego powietrza, wraz z dymem i popiołem, ucieka przez komin. Szacuje się, że do pomieszczenia trafia zaledwie 20% wytworzonego prze nie ciepła. Dla porównania, wkłady z zamkniętym systemem spalania wykorzystują 60-80% ogrzanego powietrza. Jest to jeden z głównych powodów, dlaczego miłośnicy tradycyjnych kominków coraz częściej decydują się na korzystanie z wkładów kominkowych. Jeśli Ty również jesteś zainteresowany wymianą, zapoznaj się z szerokim wachlarzem produktów dostępnym na: https://just-home.com.pl/wklady-kominkowe-powietrzne.
Czy wkłady kominkowe są bezpieczne?
Profesjonalnie zamontowany wkład kominkowy nie powinien stwarzać zagrożenia. Jedynym wyjątkiem jest przednia część wkładu, która pomaga emitować ciepło do pomieszczenia. Zarówno jej szklane, jak i metalowe elementy mogą stać się gorące w dotyku i należy obchodzić się z nimi ostrożnie. Jednak wiele wkładów kominkowych jest tworzonych przy użyciu nowoczesnych technologii, które utrzymują potencjalnie niebezpieczne powierzchnie w wyjątkowo niskich temperaturach.
Jeżeli instalacja jest szczelna, nie musisz się również przejmować dymem w pomieszczeniu. Wkłady kominkowe zapewniają znacznie czystsze spalanie niż tradycyjne kominki, co przekłada się także na mniejszą ilość dymu, który emitują.
Fachowy montaż wkładu kominkowego ma więc ogromne znaczenie. Właściwa instalacja jest istotna zarówno ze względu na bezpieczeństwo, jak i zapewnienie odpowiedniej wydajności cieplnej. Eksperci z JUST HOME mogą pomóc Ci w całym procesie – zapoznaj się z ich ofertą na stronie https://just-home.com.pl.
Czy warto zainwestować we wkład kominkowy?
Korzystanie z wkładu kominkowego wiążę się z licznymi korzyściami. Oto najważniejsze z nich:
- oszczędność czasu – wkład kominkowy oznacza mniej czynności konserwacyjnych, takich jak czyszczenie, usuwanie popiołu i dodawanie drewna do ognia;
- stworzenie przytulnej atmosfery – nadal możesz cieszyć się jasnym blaskiem i wesołym trzaskaniem ognia, a co więcej pojawiają się nowe możliwości aranżacji wnętrza;
- obniżenie rachunków za ogrzewanie – wkłady kominkowe nie są zalecane jako jedyne źródło ogrzewania, ale korzystanie z nich w połączeniu z obniżaniem temperatury termostatu może odciążyć Twój domowy budżet.