Gruntowa pompa ciepła jest jednym z najefektywniejszych systemów grzewczych, dostępnych w naszej strefie klimatycznej. Warto jednak wiedzieć, że jej montaż wiąże się z koniecznością dopełnienia szeregu formalności. W naszym tekście postaramy się w przystępny sposób je omówić.
Gruntowa pompa ciepła — jakie są wymogi Prawa geologicznego i górniczego?
Najwięcej trudności przysparzają zwykle formalności opisane w ustawie Prawo geologiczne i górnicze. Zaznaczmy od razu, że regulacjom tym podlegają w praktyce jedynie gruntowe pompy ciepła z kolektorami pionowymi.
“Montaż takich systemów wymaga wykonania odwiertów o głębokości przekraczającej 30 metrów. Procedura jest w tym wypadku jasna — należy stworzyć projekt robót geologicznych (PRG) i zgłosić go staroście. Jeżeli wiercenie odbywać będzie się na terenie górniczym (lub gdy odwiert ma sięgać na głębokość powyżej 100 metrów), trzeba też będzie opracować plan ruchu zakładu górniczego. On z kolei podlega zgłoszeniu w Okręgowym Urzędzie Górniczym” — mówią specjaliści, zatrudnieni w firmie prowadzącej stronę https://sevro.pl/gruntowe-pompy-ciepla/, omawiającą problematykę systemów grzewczych.
Dodajmy, że obowiązki inwestora nie kończą się na tym — po zakończeniu prac musi on jeszcze dostarczyć ich dokumentację do odpowiedniego organu administracji geologicznej.
Jak wygląda procedura zgłoszenia instalacji gruntowej pompy ciepła?
Prace, wykonywane w ramach tworzenia gruntowego wymiennika ciepła, podlegają również obowiązkowemu zgłoszeniu wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta, odpowiedniemu ze względu na miejsce ich wykonywania. Organ ten najpóźniej 30 dni przed terminem rozpoczęcia robót powinien otrzymać informacje o:
- rodzaju przewidywanych prac;
- ich zakresie i sposobie prowadzenia;
- terminie ich wykonania.
Jeżeli w ciągu 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia nie wyrazi on sprzeciwu, można przystąpić do działania.
Gruntowa pompa ciepła — kiedy konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę?
Istnieją również sytuacje, w których inwestor, planujący montaż gruntowej pompy ciepła, będzie zmuszony uzyskać pozwolenie na budowę. Jest ono konieczne wówczas, gdy prace będą prowadzone na terenie obiektu wpisanego do rejestru zabytków (trzeba też będzie wówczas uzyskać pozwolenie konserwatora wojewódzkiego) lub na obszarze objętym programem Natura 2000 (w tym wypadku należy dołączyć do wniosku o pozwolenie tzw. ocenę oddziaływania inwestycji na środowisko).
Czy gruntową pompę ciepła należy zgłosić do CRO?
Niektóre gruntowe pompy ciepła powinny również zostać zgłoszone do CRO (Centralnego Rejestru Operatorów) – instytucji, gromadzącej dane na temat montażu urządzeń podlegających obowiązkowi wykonywania okresowych kontroli szczelności. Wymóg taki dotyczy tych systemów, które spełniają jednocześnie dwa poniższe warunki:
- zawierają fluorowany gaz cieplarniany (F-gaz);
- zawierają co najmniej 5 ton CO₂ eq (wymóg dla urządzeń niehermetycznie zamkniętych) lub co najmniej 10 ton CO₂ eq (wymóg dla urządzeń hermetycznie zamkniętych).
Wspomniany CO₂ eq (ekwiwalent CO₂) jest parametrem technicznym pompy ciepła — można go odczytać bezpośrednio z tabliczki znamionowej. Z kolei pojęcie „operator urządzenia” oznacza każdą osobę — również prawną — która obsługuje aparaturę zawierającą F-gazy (jest to najczęściej właściciel lub zarządca budynku, w którym jest ona zamontowana).
Operator jest odpowiedzialny m.in. za rejestrację pompy ciepła, spełniającej wspomniane wyżej warunki, w CRO. Powinno mieć to miejsce w ciągu 15 dni od daty dostarczenia urządzenia. Na szczęście rejestr prowadzony jest elektronicznie, zgłoszenia można więc dokonać zdalnie. Należy też pamiętać, że wiążą się z nim dodatkowe obowiązki (m.in. przeprowadzanie okresowych kontroli oraz pokrycie kosztów usunięcia zanieczyszczeń, jeżeli dojdzie do rozszczelnienia instalacji).